Stavba Pavilonu farmacie II

09.03.2010 21:45

doc. RNDr. Milan Bartoš, Ph.D. (22.11.2009)

    Stavba pavilonu – dlouhodobý záměr farmaceutů

             Již několik let usilují pracovníci Farmaceutické fakulty (FaF) o výstavbu nové budovy, pracovně označované jako „Pavilon Farmacie II“ v areálu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU). Hlavním důvodem je skutečnost, že původní pavilon farmacie, vybudovaný v roce 1996, předpokládal kapacitu 60 studentů v ročníku, tj. celkem asi 300 studentů oboru Farmacie. Zájem o absolventy magisterského studijního programu (MSP) farmacie však dlouhodobě přesahuje současné možnosti nejen naší, ale i hradecké farmaceutické fakulty řádově v desítkách až stovkách pracovních míst ročně. Vzhledem k potřebám praxe a velkému zájmu o obor má brněnská fakulta v současnosti 658 studentů MSP a navíc ještě 63 studentů doktorského studijního programu (DSP). Tento stav způsobuje značné problémy při realizaci výuky, což se odráží především při tvorbě diplomových prací, které jsou povinnou součástí MSP a jsou z velké části experimentálního charakteru. Současné poddimenzované laboratorní prostory a nedostatečné technické vybavení omezují i počty nově přijímaných studentů DSP a komplikují kvalifikační růst mladých akademických pracovníků. Studenti DSP často nemají ani samostatné místo pro práci mimo laboratoře a tísní se společně s akademickými pracovníky v jejich pracovnách a v ústavních knihovnách.

      Nabídka Evropské unie

             V srpnu 2009 byla Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) vyhlášena výzva v rámci Operačního Programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI), prioritní osa 4: „Infrastruktura pro výuku na vysokých školách spojená s výzkumem“. Cílem této výzvy je pomocí dotací podpořit stabilizaci a rozvoj kvalitní infrastruktury vysokých škol s cílem zkvalitnění a navýšení kapacity terciárního vzdělávání a vytvoření podmínek pro zlepšení kvality vzdělávání s vazbou na výzkumně vývojové a inovační aktivity.

            Prvním z tzv. specifických cílů výzvy je zajištění moderní infrastruktury (investicemi do stávajících staveb a novou výstavbou) pro výuku na vysokých školách spojenou s výzkumem s přímým dopadem na nárůst a zvýšení kvality lidských zdrojů pro VaV aktivity a lepší připravenost absolventů pro praxi. Druhým cílem pak zlepšení materiálně technického zabezpečení v souvislostech zajištění moderní infrastruktury; a to výzkumně zaměřených vysokých škol (tj. škol s akreditovanými doktorskými studijními programy), resp. jejich součástí, primárně za účelem zvýšení kvality výuky studentů v doktorských studijních programech pro jejich uplatnění ve VaV činnostech a v aplikační sféře.

      Jak to dát dohromady ?

             Z uvedeného vyplývá, že stávající vyhlášená výzva MŠMT zapadá do strategických představ pracovníků FaF. Naskýtá se jedinečná příležitost využít prostředků OP VaVpI pro výstavbu nového pavilonu. I proto byla stavba pavilonu Farmacie zařazena do koncepce rozvoje Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a je součástí „Investičního programu VFU na období 2009 – 2015“. Už v červnu 2009 byl vypracován Investiční záměr na „novostavbu pavilonu Farmacie II“ na základě kterého byla následně ve výběrovém řízení vybrána společnost PROJECT building, s.r.o. Ta má do konce roku 2009 připravit vlastní projekt stavby. V tomtéž termínu se pak počítá s územním řízením. Stavební řízení by mělo být zahájeno tak, abychom stavební povolení získali přibližně do 15. února 2010. Realizací předloženého investičního záměru by došlo nejen k vyřešení prostorových problémů fakulty, ale i k vytvoření nezbytných předpokladů k vyššímu uspokojení dlouhodobě vysokého zájmu o studium farmacie. Současně by došlo k výraznému zkvalitnění výuky v akreditovaných oborech doktorského i magisterského studia na fakultě.

 Co se děje nyní ?

            V současné době připravuje tým pracovníků FaF vlastní projekt, který nese název „Rozvoj výzkumných kapacit pro studijní programy Farmacie v oblasti molekulární a strukturní biologie a biotechnologií“. Nosná část projektu je, v soulady s cíly OP VaVpI prioritní osy 4, zaměřena především na studenty DSP a jejich vědeckou výchovu tak, aby se stali konkurenceschopnými na trhu práce. Na FaF je v současnosti možné studovat ve čtyřech oborech DSP, a to Farmakognosie, Farmaceutická technologie - galenická farmacie, Farmakologie a toxikologie a Farmaceutická chemie. Tyto akreditované obory mají svůj tradiční předmět studia, svou metodologii, své zázemí. Ale farmacie jako taková není přímo definována jako prioritní obor v „Dlouhodobých základních směrech výzkumu ČR“ (DZSV), které jsou v rámci OP VaVpI podporovány. Takovým podporovaným oborem je molekulární biologie. V roce 2006 byla na Ústavu přírodních léčiv vybudována Laboratoř biotechnologie (o ní psal Spiritus v březnu 2009), která spojuje molekulárně biologický výzkum s výzkumem ve farmaceutických oborech. Přednášky z Molekulární biologie a Biotechnologie léčiv jsou již po mnoho let tradičními disciplínami vyučovanými na FaF. V posledních třech letech byly tyto disciplíny rozšířeny o přednášky „Farmakogenomika“, „Struktura a evoluce genomů“ a „Metody molekulární biologie“, kde kromě kmenových pracovníků FaF přednášejí i externí pracovníci z Akademie věd ČR a soukromých firem. Farmaceutická fakulta má v současnosti připraveny podmínky pro implementaci molekulární biologie do tradičních farmaceutických disciplín. Toto spojení přinese nové metodologické pohledy a pozvedne výzkum farmacie na kvalitativně novou úroveň výzkumu. Dojde k rozvoji farmaceutické biotechnologie (viz níže), jako vůdčího moderního směru farmaceutického výzkumu v současné době.

            V rámci výstavby nového pavilonu budou vybudovány „Centrální laboratoře“ a „Ústav molekulární biologie“, což poskytne materiální základnu pro špičkový výzkum mladých farmaceutů. Do Centrálních laboratoří budou dislokovány přístroje pro studium strukturních vlastností léčiv, zařízení pro separaci molekul a bude zde vybudováno pracoviště nukleární magnetické rezonance. V Ústavu molekulární biologie budou kromě speciálních výukových laboratoří, které FaF doposud nemá vybudovány, laboratoře farmakogenetiky a proteomiky. Ve speciálních čistých prostorách budou umístěny laboratoře pro nakládání s geneticky modifikovanými mikroorganismy, budou zde pracoviště pro metody PCR. Součástí čistých prostor budou i prostory pro bioreaktory a laboratoře pro práci s rostlinnými a živočišnými tkáňovými kulturami.

             Do nových prostor se také přesune Ústav přírodních léčiv, Ústav aplikované farmacie a genetická pracoviště Ústavu humánní farmakologie a toxikologie, což umožní rozšíření prostor pro Ústav chemických léčiv a Ústav humánní farmakologie a toxikologie a zároveň přesun některých pracovišť doposud rozptýlených po areálu univerzity do stávajícího pavilonu. Farmacie se tak, kromě modernizace, konečně po letech roztříštěnosti koncentruje do společných prostor.

             V záměrech výstavby se také počítá s výrazným posílením nejen laboratorních prostor, ale také studijního zázemí pro doktorandy. Zvětší se i kapacita dnes již nevyhovujících výukových prostor. Také Unie studentů farmacie získá v novém pavilonu důstojné zázemí.

Vybrané podrobnosti o stavební dislokaci pavilonu (příklad rozvržení podlaží najdete ZDE)

            Výše zmíněný Investiční záměr VFU obsahuje v části týkající výstavby nového pavilonu Farmacie propočet nákladů stavby Pavilonu Farmacie II v celkové výši 197 356,050 Kč. Z toho bude podíl z EU fondů činit 150 000 000,-- Kč, dofinancování VFU (15%) pak 25 875 000,-- Kč a nezpůsobilé výdaje 21 481 000,-- Kč hrazené rovněž VFU.

Vlastní objekt pavilonu je navržen se čtyřmi nadzemními podlažími a jedním podzemním podlažím ve tvaru velkého písmene U. Obestavěno bude celkem 21 961 m3 prostoru, zastavěná plocha bude v rozsahu 1 333 m2 a vznikne 5 013 m2 užitkové plochy.

V 1. podzemním podlaží budou umístěny centrální laboratoře a laboratoře se speciálním určením. Součástí tohoto podlaží jsou i prostory sloužící pro provoz celého objektu – technické místnosti, sklady, garáž, apod. V důsledku přirozeného terénního skoku je umožněno spojit toto podlaží provozním vstupem s přirozeným terénem. To stejné platí i pro vjezd do garáže.

V přízemí se nachází společné prostory farmacie, jako jsou velká posluchárna pro 208 studentů, sál výpočetní techniky, vstupní hala. Dále jsou zde kanceláře určené pro Ústav aplikované farmacie. V hlavní vstupní hale je k dispozici recepce se šatnou a posezení u automatu. Dále se v přízemí nachází ve východním křídle skleník a prostory pro Unii studentů farmacie. Oba provozy jsou provozně nezávislé na hlavní budově, to znamená, že mají oddělný vstup a sociální zázemí. Skleník je spojen pomocí schodiště s prostorami učeben botaniky v druhém podlaží.

Do druhého nadzemního podlaží je umístěn Ústav přírodních léčiv. Jsou zde umístěny místnosti potřebné pro provoz tohoto ústavu, tj. laboratoře, pracovny, učebny, seminární místnosti, kanceláře pro vedení ústavu se zasedací místností, a jiné prostory potřebné pro provoz: sklady, přípravny a šatny. Z učebny botaniky je umožněno přes galerii a schodiště spojení se skleníkem v přízemí. K vizuálnímu propojení přízemí a tohoto podlaží slouží volný prostor přes dvě podlaží ve vstupní hale.

Celé třetí nadzemní podlaží je určeno pro Ústav molekulární biologie. Ve východním křídle jsou laboratoře s velmi čistým provozem, přístupné přes hygienickou smyčku. V této části budovy se bude mj. nakládat s geneticky modifikovanými organismy. V severním laboratoře s normálním provozem. Ve východním křídle je seminární místnost pro 35 studentů. Dále jsou na patře kanceláře vedení ústavu, zasedací místnost, pracovny a šatny pro studenty.

Poslední podlaží, je jen nad severním křídlem. Celé je určeno pro pracovny doktorandů. Dále je zde umístěna i denní místnost pro uklízečky.

   Výstavbou nového pavilonu farmacie bude možno uvolnit prostory, které jsou až dosud pro účely výuky studentů využívány v     různých objektech školy. Jedná se o:

a)      Ústav aplikované farmacie z budovy č. 5 (Hospodářská správa)

b)      Laboratoře Ústavu přírodních léčiv a chemických léčiv z budovy č. 22 (Ústav patologické fyziologie a centrální laboratoře)

c)      Dvě seminární místnosti Ústavu aplikované farmacie z budovy č. 22 (Ústav patologické fyziologie a centrální laboratoře)

            Uvolněné prostory budou využity majoritními uživateli uvedených budov.

d)      Dále bude přestěhován do nového pavilonu útvar, který sídlí v současné době v budově č. 44, která je v užívání Farmaceutické fakulty, a to Ústav přírodních léčiv – laboratorní část a část učitelská (na původních místech zůstanou pouze sklady chemikálií a skleník)

Tyto uvolněné prostory budou využity Ústavem chemických léčiv.

 

 

 

 ----------------------------------------------------------------------------

    * Farmaceutická biotechnologie (pharmaceutical biotechnology, pharma biotechnology) je mezioborová vědní disciplína, která překrývá     všechny technologie nezbytné k vytvoření, výrobě a registraci biotechnologických léčiv. Farmaceutická biotechnologie je soubor procesů,     které využívají živé organismy nebo jejich součásti k výrobě nebo modifikaci léčiv, ale také metody umožňující šlechtění živočichů, rostlin nebo     mikroorganismů pro specifická použití v medicíně. Obor stojí na rozhraní molekulární biologie a genetiky, mikrobiologie, biochemie,     farmakognosie, farmaceutické chemie a aplikované farmacie.

    Farmaceutická biotechnologie využívá poznatků jiných biotechnologických odvětví (Klasické mikrobiální technologie, Enzymové technologie,        Biotechnologie živočišných a rostlinných buněk a Genové technologie) a zavádí je do oblasti vývoje, výroby a aplikace léčiv.

 

 

Zpět

Vyhledávání

Unie studentů farmacie při VFU Brno

Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode